ورود به آزمون
image  1399-2-16   6 دقیقه خواندن

در زمان جمع بندی دروس چگونه مطالعه کنیم؟


در زمان جمع بندی دروس چگونه مطالعه کنیم؟

 

 مجسم کنید که از شما خواسته شده جای چند کتاب مشخص در یک قفسه کتاب از یک کتابخانه بزرگ چند طبقه ای را یاد بگیرید. قطعا اگر چند ساعت تمام جلوی همان قفسه بیاستید و کتاب ها را بردارید و سرجایشان بگذارید سریع جای کتاب را حفظ می شوید ولی این یادگیری کاملا سطحی است، یادگیری صحیح، این است که هر بار از کتابخانه خارج شوید و هر دفعه از یک در جدید وارد کتابخانه شوید، سپس قفسه و بعد طبقه و بعد کتاب مربوطه را پیدا کنید.

اگر این کار را فردا و پس فردا هم با فاصله زمانی و هر بار از در جدید تکرار کنید و کتاب را پیدا کنید یعنی عمیقا به یاد سپرده اید که جای کتاب کجاست.

داستان یادگیری ما هم دقیقا همین است، اگر یک بار از در کتاب اصلی، یک بار از در فلش کارت، یک بار جزوه یک استاد دیگر ... وارد بحث شویم و هر بار به جواب صحیح برسیم امکان ندارد سرجلسه کنکور شوکه شویم چون هر چقدر سوال پیچیده باشد ما باز هم مسیر ورود و راه پیدا کردن جواب را بلدیم.

 

حدود یک ماه مانده به کنکور زمان این میرسد که اطلاعات ذهن خود را طبقه بندی کنیم تا دسترسی به آن­ها مثل پیدا کردن همان کتاب در کتابخانه برای ما به راحتی اتفاق بیافتد.

 

معمولا به این زمان، دوران جمع بندی میگویند اما سوال اینجاست:

 

دقیقا در دوران جمع بندی چگونه باید مطالعه کنیم؟

 

آیا برای یاد گرفتن مطالب جدید زمانی را باید اختصاص داد؟

 

....

 

با توجه به حجم زیاد دروس و کتب مورد پرسش در کنکور بهترین روش این است که: ابتدا آزمون های مشابه کنکور (یا کنکور های سال­های قبل) را بدهیم و بازیابی اطلاعات کنیم و سپس مطالعه کنیم.

 

هر سه روز یک آزمون کنکور شبیه سازی کنید

 

در روزهای جمع‌بندی یکی از بهترین روش‌های جمع‌بندی کردن مطالب، مدل سه‌روز یکبار است؛ در این مدل دانش آموز اولاً همانند کنکور نصف یک روز امتحان می‌دهد و دوما،ً دو روز و نیم زمان برای بررسی آزمون خود دارد.

 

در این دو روز و نصف زمانی که دارید،

 

        1. بعد از آزمون تا ظهر روز بعد که به عبارتی یک روز می‌شود، دروس عمومی را بررسی کنید.

 برای بررسی دروس عمومی ابتدا سوالات صحیح، غلط و نزده‌ی خود را از هم تفکیک می‌کنیم.

 سپس در سوالاتی که غلط حل کرده اید به دنبال خطای خود باشید، چون فرق سوالات غلط جواب داده و پاسخ داده نشده در این است که سوالاتی که غلط جواب داده شده‌اند به احتمال زیاد، روی اشتباه دانش‌آموز بوده اما سوالاتی که پاسخ داده نشده‌اند ممکن است به دلیل یادگیری و فهم ناقص مطالب بوده باشند.

بعد از فهمیدن مطالبی که غلط پاسخ داده شده به سراغ سوالات پاسخ داده نشده می‌رویم و نکته‌ی سوال را درک می‌کنیم.

 

       2. بعد از دروس عمومی در یک روز و نیم باقی‌مانده نیز دروس اختصاصی را به همین مدل بررسی می‌کنیم.

 

فایده این آزمون دادن ها چیست؟

 

اول سوال های کنکور در هر درس تمام کتاب ها و تمام فصل ها را پوشش می دهند و وقتی که شما یک مجموعه ی جامع را امتحان می دهید همه ی کتاب هایتان را در طی چهار ساعت دوره می کنید و هنگام پاسخ دادن به هر سوال محتوای آن فصل از کتاب را در ذهن خود مجسم می کنید و تشخیص می دهید که آیا نیاز دارید آن فصل را در اولویت مطالعه قرار دهید یا خیر.

 

دوم : توهم فراموشی را تصحیح می کنید و شما متوجه می شوید که بسیاری مطالب را که فکر می کردید فراموش کرده اید، واقعا فراموش نکرده اید و آن ها را بلد هستید بنابراین آن ها را در اولویت مطالعه قرار نمی­دهید یا با روش ساده تری آن ها را مرور می کنید .

 

سوم : توهم یادگیری را تصحیح می کنید و شما متوجه می شوید بعضی مطالب را که فکر می کنید مسلط هستید، واقعا مسلط نیستید و نیاز دارید که برای آن ها هم وقت بگذارید.

 

چهارم : هنگام آزمون دادن و پس از آن هنگام تصحیح و هنگام جمع بندی ، نقشه­ی مطالعه را برای دو و نیم روز باقی مانده تنظیم می کنید و متناسب با نیازهای خودتان بهترین نقشه ی مطالعه را در هر سه روز طراحی می کنید .

 

پنجمقبل از کنکور اصلی به آرامش می رسید . شما بین شش تا دوازده بار می توانید آزمون جامع بدهید و روش سه روز یک بار را اجرا کنید . تمام درس ها را بارها و بارها با این روش مطالعه می کنید و ضعف های خود را جبران می کنید و از نقاط قوت خود مطمئن می شوید . این کار سبب آرامش و اطمینان شما می شود. یک نگرانی مهم در آزمون های جامع این است که نمی توانم همه ی درس ها را تا روز آزمون مطالعه کنم شما این نگرانی را نخواهید داشت .

 

خلاصه نویسی: توشه اصلی برای مرور درس ها در دوران جمع بندی

 

برای مرور درس ها در روزهای نزدیک به کنکور یا دوران جمع بندی باید حتما از قبل خلاصه نویسی کرده باشید و در این زمان خلاصه ها رو مرور کنید. یکی از مزایای خلاصه نویسی کردن در طول سال تحصیلی این هست که دوران جمع بندی یک ماه آخر می شود درس ها را از روی خلاصه ها در زمان کم مرور کرد.

 

مباحث جدید ؛ ممنوع

 

بايد دقت کنيد که ديگر سراغ مطالب جديد نرويد؛ زيرا حجم مطالعاتي شما به اندازه کافي زياد است و در اين زمان فقط مي‌توانيد مطالب گذشته را مرور و جمع‌بندي نماييد.

 

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب