ورود به آزمون
image  1399-2-6   4 دقیقه

داوطلبان کنکور میتوانند روزه بگیرند؟


ما نمیتونیم به طور قطعی به شما بگیم در این ماه رمضان روزه بگیرید یا نه؟ ولی به طور کلی اگر به بیماری خاصی  مبتلا نیستید روزه گرفتن مشکل حادی برای مطالعه درسی شما ایجاد نمیکند.

 

البته توجه داشته باشید که اگر در سال کنکور دچار استرس و یا افسردگی شده اید، روزه داری به علت بهم زدن سیکل منظم خواب و خوراک شما و ایجاد گرسنگی، ممکنه باعث افزایش این موارد بشود.

حتماً اگر مبتلا به بیماری جسمی یا روحی هستید، از پزشک خود، در ارتباط با روزه داری مشورت بگیرید.

 

روزه داری در صورت سلامت جسمی و روحی اثرات مفیدی برای شما دارد:

-  باعث استراحت دستگاه گوارشی میشه و خطر ابتلا به بیماری های گوارشی رو کاهش میدهد.

- موجب افزایش سوخت و ساز بدن شما شده و همین باعث افزایش طول عمرتون میشود.

- خطر ابتلا به سرطان رو نیز کاهش میدهد.

- باعث بازسازی سلول های بنیادی آسیب دیده میشود.

 

برای تامین انرژی کافی بدنتون در طول روز تغذیه شما در ماه رمضان اهمیت ویژه ای دارد، در وعده ی سحری به جای استفاده از قندهای ساده مثل حلوا، زولبیا و بامیه، شیرینی، مربا، عسل صنعتی، قند و شکر بهتره از قندهای مرکب مثل خرما، توت، کشمش، نان، برنج و ماکارونی استفاده کنید.

 

استفاده از غذاهای پر پروتئین مثل تخم مرغ، سویا، گوشت، مرغ، ماهی، لبنیات و حبوبات در وعده سحری باعث میشه قند خون دیرتر افت کنه و کمتر احساس ضعف کنید. همچین موادغذایی دارای فیبر مثل میوه و سبزیجات رو فراموش نکنید، بهتره به جای نوشیدن چای شیرین در وعده سحری، از شیر گرم همراه گردو و بادوم و مواد مغذی استفاده کنید. البته استفاده از چای و قهوه و نوشیدنی های کافئین دار اگر به مقدار کم باشه مشکلی ندارد و میتونه باعث کاهش خواب آلودگی شما بشود.

 

روزه ی خود را با نوشیدنی ولرم باز کنید، از خرما و کشمش و غذای مایع مثل سوپ، آش، حلیم و فرنی استفاده کنید، بین وعده ی افطاری و شام فاصله بندازید و در این فاصله حتماً درس بخونید، شام خود را با سالاد یا سبزی شروع کنید و بعد وعده ی اصلی شام رو میل کنید. بهتره وعده شام سبک و کم چرب باشد. انواع غذاهای بخارپز میتونن انتخاب مناسبی برای وعده شام باشند.

 

در ماه رمضان لازمه که تایم مطالعاتی و استراحت شما تغییر کند، به این صورت که 90 دقیقه قبل از اذان صبح بیدار بشید و مطالعتون رو شروع کنید و بعد از خوردن سحری نخوابید و حدوداً 30 دقیقه وقت برای نماز و دعا و یا مدیتیشن بگذارید و بعد با انرژی کافی و حال روحی عالی، مطالعتون رو شروع کنید و با رعایت استراحت های میان درسی تا ظهر حدوداً 6 ساعت به طور پیوسته درس بخونید. به این علت که در این زمان چون سطح قند خونتون بالاست، مغز بهترین عملکردش رو دارد.

برنامه ریزی دروس شما هم بهتره به این صورت باشد که درس های مهم و سنگین مثل ریاضی، فیزیک و... در ساعات ابتدایی روز خوانده بشود.

 

ساعت 2 ظهر یک استراحت 90 دقیقه ای داشته باشید و بعد مجدد مطالعه خود را با دروس عمومی یا تمرین دروسی که قبلاً مطالعه کرده اید شروع کنید و در صورتی که احساس گرسنگی شدید نداشتید تا ساعت 5 مطالعتون رو ادامه بدید. بیشتر داوطلبان بعد از این ساعت احساس گرسنگی میکنند و در حالت گرسنگی شدید عملاً مطالعه ی شما بی فایده است و با ادامه ی مطالعه فقط باعث آسیب به مغزتون میشید. در این زمان استراحت کنید و اگر احساس کردید کمی انرژی به دست آوردید و میتونید به درس خوندن ادامه بدید، فقط خلاصه هاتونو مرور کنید یا پادکست آموزشی گوش بدید.

 

 اگر بعد از ساعت 5 شما احساس گرسنگی و خستگی شدید نکردید میتونید به مطالعه ی خودتون حداکثر تا ساعت 7 ادامه بدید ولی بیشتر از این تایم مطالعه رو با توجه به روزه دار بودنتون بهتون توصیه نمیکنم. باقی مطالعه خود را بعد از افطار ادامه بدید و تا ساعت 11 و نیم درس بخونید.

 

خیلی از داوطلبای کنکور در ماه رمضان به شب خوانی رو میارن و از افطار تا سحر درس میخونن، عزیزای من بارها تاکید کردم که شب بیداری در طول زمان، باعث آسیب های شدیدی به جسم شما میشه. وقتی یک ماه، اون هم ماهی که نزدیک به کنکور شماست، شب خوانی داشته باشید، بعد از تموم شدن این ماه آسیب زیادی به وضعیت جسمی و ذهنی خودتون زده اید و حداقل 21 روز وقت لازم دارید تا دوباره بتونید صبح زود بیدار بشید و مطالعه ی با کیفیت داشته باشید. پس حتماً شب های این ماه حتی اگر خواستید بعد از افطار بیشتر درس بخوانید دیرتر از ساعت 12:30 شب نخوابید.

 

امیدوارم از این زمان طلایی که پیش رو دارید با تلاش بسیار، بهترین نتیجه را دریافت کنید.

التماس دعا

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب