ورود به آزمون
image  1399-1-9   4 دقیقه خواندن

سخنی با والدین قسمت اول


امروز مخاطب صحبت من، شما والدین گرامی هستید. شما در سال کنکور نقش بسیار موثری در موفقیت فرزندتون دارید.

 

مشکلات نوجوانان جامعه ی امروز ما بسیار پیچیده تر از مشکلات زمان شماست. مشکلات بلوغ جنسی، تقابل شخصیتی، وجود گسترده ی فضای مجازی، اختلاف نظر با خانواده و ... همه ی این ها برای سردرگمی نوجوانان کافیست.

 

در سال کنکور استرس هم به تمامی این مشکلات اضافه میشود. اگر در سال کنکور، تکیه گاه امنی برای فرزندتون نباشید و احساس کند که شما درکش نمیکند بسیار ممکنه که از خونه دل بکنه و برای رسیدن به آرامش راه های نامطلوبی را برود.

 

دانش آموز شما، با توجه به ویژگی ذاتیش، میل به برتر شدن و اول شدن دارد و علاوه بر این ویژگی، رقابتی که در مدارس بین دانش آموزان وجود دارد و تکالیف سنگینی که از دانش آموز میخوان و فشار دبیران هر درس روی دانش آموز برای مهم تر جلوه دادن درسشون، همگی باعث ایجاد استرس در دانش آموزان میشه.

 

لطفا خودتونو جای فرزندتون بذارید. نوجوان 17، 18 ساله ای که به شدت پر از استرس است و بیرون از خونه، ابر و باد و مه و خورشید و فلک همگی دست به دست هم داده اند که باعث ایجاد استرس بیشتر بشن.

 

فرزندی که میداند که چشم شما به اوست تا موفقیتش در کنکور رو ببینید و همین باعث ایجاد مسئولیتی در وجودش نسبت به شما شده است و نگران این است که آیا میتواند این مسئولیت رو به خوبی انجام بدهد یا نه؟

 

فرزندی که میداند شما برای ثبت نام کلاس کمک آموزشی و خرید کتاب های درسی و آموزشی و.... هزینه زیادی کردید که فرزندتون رشته ی خوبی قبول بشود و نمیخواید که این هزینه زیاد، حیف بشه و حتماً تو فکر جبران زحمات پدر و مادرتون هستید.

 

آیا شمایی که الان خودتونو جای فرزندتون گذاشتید دوس دارید که خونه، محل آرامشتون باشه یا نه، مثل مدرسه و آموزشگاه و کتاب خونه و... و... پر از استرس و تنش باشه و فقط حرف کنکور و امتحان زده بشه؟

- لطفا بذارید خونه جایگاه امن فرزندتون باشه و وقتی وارد خونه میشه کلی انرژی مثبت از شما دریافت کنه و با انرژی مضاعف به سراغ درس هایش برود.

 

لطفا نگذارید داخل خونه هم مثل خارج از اون، جهنمی از استرس ایجاد شود. خیال فرزندتون رو راحت کنید که اگر با وجود تلاش کافی، نتیجه ی مورد نظر شمارو نگیرد، همچنان برای شما عزیز است و قرار نیست کسی بهش سرکوفت بزنه.

 

برای بهبود رابطه و کاهش فشار روحی فرزندتون، مطمئنش کنید که در هر شرایطی او برای شما یک فرزند نمونه و قابل افتخار است و هیچ نیازی به رتبه برتر شدن و اینگونه هدف گذاری ها برای به دست آورن دل شما یا جبران زحمات شما نیست. به او بگویید که چقدر او را دوست دارید و بعد از اعلام نتایج کنکور، حتی با ارائه نتیجه غیر منتظره بازهم او را دوست خواهید داشت.

 

البته این بدین معنی نیست که او برای موفقیت نباید تلاش کند. با این جملات استرس ناشی از اهمیت نتیجه برای خانواده، از روی دوش فرزندتون برداشته می شود و او حقیقتاً بدون هیچ اجباری راه موفقیت را انتخاب می کند. با فشار بر نوجوان برای موفقیت های درسی هرلحظه او را از خودتان، دورتر خواهید کرد.

 

- به فرزندانتون مخصوصاً جلوی دیگران، احترام بگذارید. اولین قدم احترام به فرزند است. احترام، علاوه بر ایجاد عزت نفس در وی، حد و مرز رفتارها را در عمل تعیین و حفظ می کند.

حرمت ها شکسته نمی شود. علاوه بر این بی احترامی باعث ایجاد پریشانی و ناراحتی در فرزندتون میشه. به هیچ وجه از الفاظ منفی حتی برای شوخی، استفاده نکنید و با احترام و انرژی مثبت با او صحبت کنید. حتی وقتی آزمون آزمایشی رو خوب نداده بود باهاش با محبت و مثبت صحبت کنید و ازش بخواید دلایل عدم موفقیتشو براتون بگه و حتماً با مشاور فرزندتون در ارتباط باشید.

 

- جوری وانمود کنید که انگار کاملاً در شرایط اون هستید و کاملاً درکش میکنید.  بهش اطمینان بدید که در این شرایط سخت کاملاً حمایتش میکنید. حمایت شما باعث ایجاد حس اعتماد به نفس در داوطلبتون میشه و به اون انرژی زیادی برای بهتر درس خواندن میدهد.

 

- بچه ها در سال کنکور، به شدت غر میزنن، از زمین و آسمون شکایت میکنن و بهانه های الکی میگیرن و....، شما برای تمام اینها فقط گوش شنوا باشید. فرزندتون فقط نیاز داره با شما حرف بزنه و از نظر روانی تخلیه بشه. به تمام حرفاش فعالانه گوش بدید و واکنش متناسب نشان دهید. گاهی جملات مهم فرزندتان را با تغییر جمله بندی بازگو کنید. ازش سوال بپرسید و با او بحث کنید. این گونه صحبت های دوستانه ی خانوادگی، خیلی زیاد به فرزندتون کمک میکنه.

 

- گاهی ممکنه نیاز به تفریح داشته باشه ولی خجالت بکشه با شما مطرحش کنه، شما اگر زمانی دیدید آشفته و بی حوصلست، خودتون بهش پیشنهاد بیرون رفتن، ورزش کردن و ... بهش بدید.

 

اگر به هنر یا ورزش خاصی علاقه داره تشویقش که در یک کلاس غیر درسی ثبت نام کنه ، تا او بداند و بفهمد که تمام زندگیش درس و کتاب و مدرسه نیست و با انجام فعالیت های مورد علاقه ی خارج از برنامه ی درسی انرژیش افزایش پیدا میکنه و زودتر متوجه درس میشه. بهش نشون بدید که تمام حالاتشو درک میکنید و میدونید که نیاز به تفریح و خوش گذروندن و کلاس غیر درسی داره و ازش توقع ندارید که صرفاً فقط درس بخونه.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب