ورود به آزمون
image  1398-11-15   4 دقیقه

خانواده چه نقشی در کنترل استرس دارد؟


بعد از انتخاب هدف خانواده چه نقشی در کنترل استرس دارد؟

 

تو خونه خیلی راحت نیستم، نمیدونم چرا تا 1 لحظه استراحت میکنم همه بهم میگن درس نمیخونی!؟ چطوری باید ساعت 10 بخوابیم، وقتی تازه ساعت 11 شام میخوریم؟ چیکار میشه کرد تا توقعات کاذبی که از من شکل گرفته درست شه؟ میدونم که اگه اینطوری روم فشار باشه کنکور رو خراب میکنم.

 

دپپارتمان مشاوره انتشارات هدف ، نقش خانواده را در کنترل استرس را اصلی ترین رکن می داند . 

 

 بی راه نیست اگه بگیم اصلی ترین نقش تو کنترل استرس به عهده خانواده است. مخصوصاً برای کنکوریهایی که حتی پیش پا افتاده ترین مسائل هم ممکنه باعث به هم ریختن ذهن و عصبی شدنشون بشه.

 

به حقترین انتظاری که از پدر و مادر تو سال کنکور میشه داشت، همراهی کردنه که ویژگی بارز اولیای رتبههای برتر کنکوره و با رفتارهاشون باعث آرامش فرزندشون میشن و اضطراب رو ازشون دور میکنن.

 

مثلاً برخوردهای منطقی در قبال نتایج آزمونها، یک نوع همراهی کردنه و اگه تو آزمونی نتیجه دلخواه به دست نیومده باشه اولیا به جای اینکه برخوردی توام با عصبانیت داشته باشن، با دلداریهاشون، فشارهای عصبی فرزندشون رو کم میکنن تا بعد از پشت سر گذاشتن بحران،

دنبال راه حلی برای بهتر شدن اوضاع بگردن.

 

یکی از مسایلی که نباید در حضور فرزندان بهش پرداخت، بحث در مورد مشکلات مالی، مسایل خانوادگی و موارد مشابه هست که فضای خونه و ذهن فرزندتون رو متشنج میکنه. به عواطف و احساسات فرزندتون بها بدین.

 

درسته که برای قبول شدن تو دانشگاه و خوب شدن رتبهی کنکور تلاش طاقت فرسایی لازمه، اما نمیشه که زمانی رو برای استراحت در نظر نگرفت.

 

متاسفانه برخی از خانواده ها درک درستی از این موضوع ندارن و با تاکید بیش از حد روی درس خوندن حتی تو زمان استراحت، باعث تشویش ذهن خودشون و فرزندشون میشن.

 

بهتره به جای چنین برخوردهایی، نظارت روی برنامهی تحصیلی، بررسی نتایج آزمون ها و ارتباط با مشاور تحصیلی پر رنگتر بشه و حتی الامکان از برخوردهای مستقیم پرهیز شه.

 

توقع نابه جا و بیش از حد، تشدید کننده استرسه و باید متناسب با سطح آموزشی داوطلب ازش مطالبه کرد و هدفگذاری رویاپردازانه کار غلطیه.

 

مثلاً کل ظرفیت رشتههای پزشکی، دندون پزشکی و داروسازی با احتساب دانشگاههای سراسری، آزاد و بین الملل حدود ۱۰ هزار نفره و تعداد داوطلبان رشته تجربی بیش از ۵۰۰ هزار نفره. یعنی حدود ۹۸٪ درصد شرکتکنندههای رشتهی تجربی شانسی برای پزشک شدن ندارن و نباید از هر کسی که تو این رشته درس میخونه انتظار پزشک شدن داشت.


یکی از علل اصلی شب بیداری و دیر خوابیدن بچهها، دیر شام خوردن شماست! زمان مناسبی رو برای خوردن صبحونه، نهار و به خصوص شام در نظر بگیرین. بهتره که از رفتن به مسافرت اجتناب کنین. بچه ها همینجوری استرس کم آوردن وقت و جمع نشدن درسها رو دارن و با مسافرت رفتن باعث تشدید این مساله نشید.

 

بدون شک نقشی که پدر و مادر در آرام نگه داشتن منزل دارند بر هیچ کسی پوشیده نیست و نیاز به این امر در سال کنکور، بیش از هر زمان دیگری حس میشود و برای رسیدن به فضایی

مناسب بایستی در گام نخست نسبت به عواملی که موجب تشدید استرس میشوند آگاهی یافت و سپس اقدامات لازم جهت کاستن از تنشها صورت پذیرد تا داوطلبان فارغ از هرگونه

استرسی به درس خواندن برای کنکور بپردازند.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب