ورود به آزمون
برای شرکت در آزمون تیز هوشان نهم به دهم چه مراحلی را باید طی کنیم؟  1399-2-31   3 دقیقه خواندن

برای شرکت در آزمون تیز هوشان نهم به دهم چه مراحلی را باید طی کنیم؟


آزمون تیزهوشان نهم به دهم هر ساله بصورت هماهنگ کشوری برای ورود به دوره دوم متوسطه بین تمامی دانش آموزان واجد شرایط برگزار می شود . کیفیت و همچنین امکانات آموزشی بالای مدارس تیزهوشان باعث ایجاد رقابت بین دانش آموزان برای ثبت نام تیزهوشان و قبولی در این آزمون شده است .

 

با توجه به تغییرات انجام شده در سال گذشته ثبت نام آزمون تیزهوشان و ثبت نام آزمون نمونه دولتی به صورت هماهنگ و از طریق سایت hoosh.medu.ir انجام می شود همچنین آزمون آن ها نیز به صورت هماهنگ کشوری و در یک روز برگزار می شود . در این مقاله قصد داریم به جزئیات مهم این آزمون مثل شرایط  نحوه و زمان ثبت نام و همچنین منابع و سوالات آزمون تیزهوشان نهم به دهم و زمان برگزاری و اعلام نتایج بپردازیم .

 

زمان و نحوه ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان نهم به دهم

 

ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان نهم به دهم اواخر بهمن ماه شروع شده و داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت ثبت نام آزمون تیزهوشان به نشانی azmoon.medu.ir فرم مربوطه را با اطلاعات دانش آموزی خود تکمیل نموده و ضمن پرداخت هزینه ثبت نام تیزهوشان روند ثبت نام خود را تکمیل نمایند .

تمامی مراحل ثبت نام به صورت اینترنتی و توسط والدین یا خود دانش آموزان صورت می گیرد و مدرسه در قبال ثبت نام دانش آموزان مسئولیتی ندارد.

 

زمان برگزاری: آزمون تیزهوشان نهم به دهم در خرداد ماه برگزار می شود .

 

شرایط ثبت نام آزمون مدارس تیزهوشان نهم به دهم

 

  • داشتن تابعیت ایرانی است ، البته دانش آموزان غیر ایرانی هم می توانند با شرایط خاص در آزمون شرکت کنند.
  • اتباع غیر ایرانی در صورتی که شرایط بخشنامه شماره 340/5122/45 به مورخ 1397/04/06 مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور را داشته باشند ، امکان ثبت نام برای آن ها فراهم می شود.

 

  • شرط مهم ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم کسب معدل حداقل 19 در پایه هشتم می باشد .

 

شرایط ورود به مدارس تیزهوشان پایه دهم بدون آزمون

 

ورود بدون ازمون در این مدارس تنها در یک صورت امکان پذیر است . دانش آموز این مدارس در دوره های تحصیلی هفتم و هشتم باشد و معدل هر دو دوره دانش آموز هم بالای 17 باشد می تواند بدون آزمون وارد پایه دهم این مدارس شود.

 

سوالات آزمون مدارس تیزهوشان نهم به دهم

سوالات آزمون تیزهوشان به دو دسته استعداد تحلیلی و استعداد تحصیلی تقسیم می شوند.

 سوالات استعداد تحلیلی 50 درصد نمره آزمون را دربرمی گیرد، خارج از کتاب های درسی می باشد و هدف از طراحی این سوالات بررسی توانایی تحلیلی و طبقه بندی مطالب توسط دانش آموز می باشد.

 50 درصد دیگر نمره آزمون به سوالات استعداد تحصیلی اختصاص داده می شود که از کتاب های درسی پایه هشتم و نهم طراحی می شود .

 

سوالات آزمون بصورت چهار گزینه ای بوده و تنها یک گزینه پاسخ صحیح را در برداشته و دانش آموز به ازای هر پاسخ صحیح 3 امتیاز مثبت و به ازای هر پاسخ غلط 1 امتیاز منفی برای داوطلب در نظر گرفته می شود ، در صورتیکه داوطلب در یک سوال بیش از یک گزینه را علامت بزند پاسخ آن سوال غلط در نظر گرفته می شود به دلیل داشتن نمره منفی در آزمون، اگر به پاسخ خود مطمئن نیستید هیچکدام از گزینه ها را علامت نزنید.

 

کارت ورود به جلسه

 

(شامل: نام، نام خانوادگي و ساير مشخصات فردي، عکس داوطلب، مدارس استعدادهاي درخشان انتخاب شده به ترتيب اولويت و نشانی دقيق حوزه) پنج روز قبل از تاریخ برگزاري آزمون (معمولا در اردیبهشت ماه هر سال است، که در سال 1399 به دلیل بیماری کرونا به تاخیر افتاده است)، از طريق سامانه ثبت نام به نشاني azmoon.medu.ir دراختيار داوطلبان قرار ميگيرد.

 

نتایج آزمون تیزهوشان نهم به دهم

 

دفترچه سوالات در اولين فرصت پس از برگزاري آزمون ورودی پایه دهم در پايگاه اينترنتي سازمان ملي پرورش

استعدادهاي درخشان و دانش پژوهان جوان و نيز در آدرس اينترنتي azmoon.medu.ir منتشر مي شود.

نتایج آزمون تیزهوشان نهم به دهم پنج الی شش هفته پس از برگزاری آزمون اعلام می شود.

براي کلیه داوطلباني که در آزمون پذيرفته نشده اند، حداکثر يک هفته پس از اعلام نتيجه آزمون، کارنامه عدم قبولي شامل تعداد پاسخ هاي صحيح و غلط، نمره مکتسبه هر ماده درسي، امتياز کل آن داوطلب و امتياز آخرين فرد پذيرفته شده در مدارس مورد تقاضاي او صادر مي شود.

توجه: براي پذيرفته شدگان آزمون، کارنامه صادر نخواهد شد.

شیوه پذیرش آزمون بر اساس نمره مبتنی بر نمره تراز آزمون و بر اساس الویت/ الویت های انتخابی می باشد.

 

مواد امتحانی، تعداد و ضریب سوالات آزمون پایه دهم

  1. محتوای آزمون مشتمل بر دو دسته سوالات « استعداد تحلیلی» و « استعداد تحصیلی» است. 50 % امتیاز آزمون مربوط به سوالات « استعداد تحلیلی» و 50% آن مربوط به سوالات « استعداد تحصیلی » است.

) امتياز آزمون، از طريق وزن دهي به نمره کل استعداد تحليلي و استعداد تحصيلي به نسبت 50 ٪ و 50 ٪ محاسبه و به صورت يک عدد بين 33٬333 – و 100،000 بيان ميشود.)

 

2- منابع، تعداد و ضرایب سوالات آزمون و مدت زمان پاسخ گویی به آنها، به شرح جداول زیر است:

 

منابع و تعداد و ضرایب سوالات آزمون و مدت زمان پاسخ گویی به آنها

 

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب