ورود به آزمون
برای شرکت در آزمون تیز هوشان ششم به هفتم چه مراحلی را باید طی کنیم؟  1399-2-22   5 دقیقه

برای شرکت در آزمون تیز هوشان ششم به هفتم چه مراحلی را باید طی کنیم؟


آزمون ورودی مدارس تیزهوشان دوره اول متوسطه برای شناسایی دانش آموزان با استعداد، هر ساله و بصورت هماهنگ کشوری توسط آموزش و پرورش برگزار می شود . طبق دو سال اخیر اطلاعیه ی آموزش و پرورش مبنی بر حذف آزمون و کاهش استرس دانش آموزان و والدین گرامی آن ها روال ثبت نام آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی تغییر کرد.

                        

آزمون های دوره ی ابتدایی حذف شده و پذیرش در مدارس تیزهوشان پایه هفتم صرفا از طریق آزمون سنجش هوش و استعداد تیزهوشان برگزار می شود . با توجه به تغییرات اعمال شده در روند ثبت نام آزمون تیزهوشان تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی شرایط، زمان و نحوه ثبت نام، زمان برگزاری و اعلام نتایج آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی بپردازیم.

 

 

ثبت نام

 

مراحل ثبت نام آزمون تیزهوشان برای ورود به پایه هفتم به این صورت است که متقاضیان باید در بازه زمانی مشخص (معمولا اواخر بهمن ماه هر سال) جهت ثبت نام در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم به سایت hoosh.medu.ir مراجعه کنند.

 

داوطلبان پس از مراجعه به سایت مذکور می بایست:

 

  • ابتدا کد ملی و رمز عبور همگام خود را وارد نمایند.

 

  • پس از ورود به پرتال دانش آموزی خود باید فرم مربوط به تقاضانامه ثبت نام را با اطلاعات دانش آموزی تکمیل نموده.

 

  • فایل عکس خود را بارگذاری کرده. فايل عکس با ابعاد حداکثر 300×200 يا 300×400 پيکسل در قالب «Jpg» با زمينه سفيد.

 

  • و در انتها با پرداخت هزینه ثبت نام تیزهوشان ( در سال 1399 این مبلغ برابر با دویست و پنجاه هزار ریال بوده است)، ثبت نام خود را نهایی نمایند.

 

توجه: تمامي فرآيند ثبت نام به صورت اينترنتي توسط داوطلبان انجام خواهد شد و مدارس محل تحصيل داوطلبان، صرفا متعهد به ارائه رمز همگام به دانش آموزان مي باشند.

 

  • ثبت نام در آزمون سمپاد با مراجعه به پرتال سامانه همگام مدارس hamgam.medu.ir نیز امکان پذیر می باشد و داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت و انتخاب گزینه ثبت نام آزمون استعداد های درخشان از داشبرد دانش آموزی خود اقدام به ثبت نام نمایند.

 

 

شرایط شرکت در آزمون:

 

  • داشتن تابعیت ایرانی (البته دانش آموزان غیر ایرانی هم می توانند با شرایط خاص در آزمون تیزهوشان ثبت نام و شرکت کنند.)

 

  • اتباع غیر ایرانی در صورتی که شرایط بخشنامه شماره 340/5122/45 به مورخ 1397/04/06 مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور را داشته باشند ، امکان ثبت نام برای آن ها فراهم می شود.

 

  • کسب مقیاس «خیلی خوب» در تمامی دورس نوبت دوم پایه پنجم ابتدایی و کسب مقیاس «خیلی خوب» در تمامی دروس در نوبت اول پایه ششم جهت ثبت نام سنجش پایه هفتم.                                                                                                                توجه: چنانچه داوطلب در مجموع دو سال تحصیلی ذکر شده حداکثر در یک عنوان درسی مقیاس «خوب» را کسب نموده باشد ثبت نام بلامانع است.

 

 

کارت ورود به جلسه

 

(شامل: نام، نام خانوادگي و ساير مشخصات فردي، عکس داوطلب، مدارس استعدادهاي درخشان انتخاب شده به ترتيب اولويت و نشانی دقيق حوزه) پنج روز قبل از تاریخ برگزاري آزمون (معمولا در اردیبهشت ماه هر سال است، که در سال 1399 به دلیل بیماری کرونا به تاخیر افتاده است)، از طريق سامانه ثبت نام به نشاني azmoon.medu.ir دراختيار داوطلبان قرار ميگيرد.

 

 

نتایج آزمون تیزهوشان ششم به هفتم

 

دفترچه سوالات در اولين فرصت پس از برگزاري سنجش هفتم در پايگاه اينترنتي سازمان ملي پرورش

استعدادهاي درخشان و دانش پژوهان جوان و نيز در آدرس اينترنتي azmoon.medu.ir منتشر مي شود.

براي کلیه داوطلباني که در آزمون پذيرفته نشده اند، حداکثر يک هفته پس از اعلام نتيجه آزمون، کارنامه عدم قبولي شامل تعداد پاسخ هاي صحيح و غلط، نمر مکتسبه هر ماده درسي، امتياز کل آن داوطلب و امتياز آخرين فرد پذيرفته شده در مدارس مورد تقاضاي او صادر مي شود.

توجه: براي پذيرفته شدگان آزمون، کارنامه صادر نخواهد شد.

شیوه پذیرش آزمون بر اساس نمره مبتنی بر نمره تراز آزمون و بر اساس الویت/ الویت های انتخابی می باشد.

 

نتایج نیز احتمالا یک ماه پس از برگزاری این آزمون از طریق سایتhoosh.medu.ir  اعلام خواهد شد و کلیه داوطلبان برای مشاهده ی نتایج آزمون تیزهوشان ششم ابتدایی می توانند از طریق سایت مذکور اقدام نمایند .

 

لازم به ذکر است که از سال تحصیلی 97 - 98 آزمون مدارس نمونه دولتی ششم به هفتم حذف و به صورت هیئت امنایی اداره می شوند .

 

 

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب