ورود به آزمون
image  1399-1-15   10

آموزش انتخاب رشته کنکور


ممکنه در سال کنکور، خدایی نکرده مشکلی براتون پیش اومده باشه و مدتی خوب درس نخونده باشید برای جبران زمان هایی که نتونستید اونطور که باید درس بخونید چند فرصت طلایی پیش رو دارید که باید به بهترین شکل از این فرصت ها استفاده کنید البته نه به این معنی که این فرصت ها صرفاً برای داوطلبایی باشه که نتونستن درس بخونن بلکه برای همه ی کنکوری هاست، شما همیشه باید در مسیری که باعث پیشرفتتون میشه حرکت کنید، به طور کلی 3 دسته داوطلب داریم:

 

دسته اول داوطلبایی که عالی درس خوندن و از فرصت ها برای اطمینان خاطر جهت رسیدن به هدف بزرگشون؛ استفاده میکنن.

 

دسته ی دوم داوطلبانی که درس خوندن ولی قسمت هایی از درس هارو ناقص خوندن و از این فرصت ها برای جبران کم کاری های گذشته خودشون استفاده میکنن و سومین دسته، داوطلبانی هستن که خیلی کم درس خواندن و میخوان در این فرصت ها درصداشون رو به یه حداقلی برسونن که بتونن در انتخاب رشته مجاز به شرکت در دوره های روزانه و شبانه و...  بشن.

 

خداروشکر که هنوز 3 فرصت طلایی برای هر 3 دسته باقی مونده. فرصت طلایی اولی که دارید جمع بندی اصولی دروس است که کامل راجبش باهاتون صحبت کردیم.

 

فرصت دوم در ماه پایانی کنکور، شبیه سازی جلسه ی کنکور با زدن تست های کنکور 8 سال گذشته داخل و خارج کشورِ رشته خودتون و کنکورهای عمومی رشته های دیگر است. به این صورت که یک داوطلب تجربی، علاوه بر زدن کنکور 8 سال گذشته رشته تجربی، سوالات دفترچه ی عمومی رشته های ریاضی، انسانی، زبان و هنر هم حل میکند.

 

بهتر هست به صورت 2 روز در میون یا 3 روز در میون این آزمون هارو حل کنید. به این صورت که دانش آموزان قوی در هفته، سه آزمونِ کنکور رو حل میکنن و دانش آموزان سطح متوسط و پایین، 2 آزمون کنکور رو در هفته حل میکنن.

 

برنامه ریزی تحصیلی یه کار کاملاً تخصصیه که باید توسط مشاورتون انجام بشه و شما تجربه ی کافی برای این کار رو ندارید و البته ما میتونیم برای برنامه ریزی تحصیلی در کنارتون باشید، اما اگر خودتون میخواید این کار رو انجام بدید ما یک نمونه برنامه که برای یک هفته از خرداد ماه، داوطلب تجربی سطح متوسط نوشته شده رو براتون میذاریم تا متوجه بشید برنامتون رو باید به چه صورتی بنویسید:

 

برنامه ریزی تحصیلی داوطلب تجربی

 

فرصت سوم که آخرین مرحله برای تکمیل تمامی زحمات سال کنکور شماست، فرصت انتخاب رشته اصولی است. انتخاب رشته اصولی و درست، در رسوندن شما به هدفتون به شدت میتونه تاثیر گذار باشه.

 

 

اگر نظر مارو بخواید حتماً باید انتخاب رشتتون رو مشاور و مختصص انتخاب رشته انجام بده به این علت که انتخاب رشته تعداد زیادی ماده و تبصره داره که شما به عنوان یک داوطلب کنکور هیچ اطلاعی ازش ندارید و در فرصت کوتاه انتخاب رشته، با کلی استرس و اضطرابی که میگیرید خیلی احتمالش کمه که بتوانید کل دفترچه ی انتخاب رشته رو تخصصی مطالعه کنید و متوجه بشید، ولی به این خاطر که ما قصد داریم به همه ی داوطلبان کنکور برای انتخاب رشتشون کمک کنیم، مواردی که لازمه در دفترچه انتخاب رشته، توجه ویژه ای بهشون داشته باشید رو، با زبون ساده تر از دفترچه، براتون توضیح میدیم.

 

در مرحله ی ابتدایی لازمه معیارهای انتخاب رشته صحیح و اصولی رو با توجه به خصوصیات و ویژگی های خودتونو بدونید و با این معیارها انتخاب هاتونو انجام بدید.

1- علاقه: رشته ای رو انتخاب کنید که هم مورد علاقتونه و هم توانایی لازم برای فعالیت در اون رشته رو دارید.

2- توجه به استعداد و تواناییهای درونی: 3 نوع ذهن مختلف داریم: 1- ذهن خلاق و توصیف گر، 2-ذهن پیچیده و مکانیکی ، 3- ذهن تحلیل گر و کنجکاو

بررسی کنید که ذهن شما بیشتر به کدام یک نزدیک است و با توجه به نوع ذهن و شخصیت و روحیاتتون انتخاب کنید.

3- بازار کار : حوزه های کاری رشته ی موردعلاقتون رو بررسی کنید و از خودتون بپرسید که در آینده از چه طریقی میتونید وارد بازار کار بشید.

آیا پدر، مادر و فامیل درجه یک یا دوستان نزدیکتون در اون حوزه میتونن براتون کار پیدا کنن؟ یا نیاز هست که از طریق کارآفرینی و خود اشتغالی سرکار بروید؟

 

شما ترجیح میدید رشته ی موردعلاقتون رو بخونید و بعد برای کار پیدا کردن دچار مشکلات و سختی زیادی بشید یا  اینکه حاضر هستید رشته ایو بخونید که علاقه بهش ندارید ولی خیالتون از بابت آینده ی شغلیتون راحت باشه؟

 

در نهایت باید انتخاب هاتون رو بر اساس درجه ی اهمیتشون دسته بندی کنید برای مثال داوطلبی که بازار کار رشته از علاقه شخصیش براش مهم تره، ترجیح میده انتخاب های اولش رشته هایی باشه که هنوز بازارکارشون اشباع نشده.

 

بعد از این مرحله باید با توجه به اصول و ضوابط رشته انتخاب هاتونو انجام بدید که ما مهم ترین ضوابط رو براتون آوردیم و البته توجه داشته باشید اگر قرار هست خودتون انتخاب رشتتون رو انجام بدید، حتماً تمام دفترچه کنکور رو مطالعه کنید.

 

خب کنکویای عزیز، قبولی در دانشگاه سراسری به 3 شکل ، متمرکز و نیمه متمرکز  و صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی صورت می‌گیرد.

 

1- گزینش متمرکز: یعنی همان چیزی که میدونید و با توجه به رتبه کنکورتون قبول میشید.

 

2- گزینش نیمه متمرکز: یعنی علاوه بر رتبه کنکور باید در مصاحبه، گزینش،آزمون عملی یا علمی و ... هم قبول شوید. از شما دعوت میشود در زمان مقرر برای انجام مصاحبه به دانشگاه مراجه کنید و عدم مراجعه باعث میشه که شانس قبولی اون رشته رو از دست بدید.

 

3- صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی: داوطلبانی که فقط مجاز به انتخاب رشته بر اساس سوابق تحصیلی شده اند توجه داشته باشند که در پذيرش بر اساس سوابق تحصيلی:

 

1-فقط سوابق تحصیلی دیپلم ملاک است.

2-رتبه کنکور هیچ تاثیری در پذیرش این کد رشته ها ندارد.

3- در سال اخیر در گسترده ترین مقیاس ارایه شده و بهترین قبولیها را بدست می دهد.

4- نوع پذیرش در مدرک قید نمی شود.

5- برای انتخاب نیاز به مجاز شدن در دوره مربوطه توسط کارنامه را  ندارند و هر بخش سوابق تحصیلی میتواند مورد انتخاب قرار گیرد.

6- امکان ادامه تحصیل مثل سایر داوطلبان عادی است.

7-در هر بخش مشمول شرایط همان دوره می شود.

8-کسانیکه سابقه تحصیلی درخشانی دارند اما در کنکور رتبه مطلوبی بدست نیاورده اند از این گروه انتخاب غافل نباشند.

 

نحوه پذیرش در کنکور سراسری بر اساس بوم :

هدف از توضیح این بخش این است که شما متوجه شوید باید به بومی گزینی توجه کنید. به این علت که هم باعث کاهش مشکلات اقامتی و مهاجرت میشه و هم احتمال قبولی شما در رشته‌های شهر و استان زندگیتون بیشتر هست.

 

رشته‌های استانی : به رشته‌هایی گفته می‌شود که در اکثر استان ها گسترش نداشته یا از نظر کاربردی به متخصصان بومی نیاز دارند. (مثل: ریاضی کاربردی، مامایی، دبیری، زبان و ادبیات فارسی).

 

رشته های ناحیه ای : به رشته‌هایی گفته می‌شود که در اکثر استانها وجود نداشته ولی در چند استان مجاور که به عنوان یک ناحیه بومی تلقی می‌شود، موجود است. (مثل: مهندسی صنایع، پزشکی، حقوق).

 

رشته های قطبی : به رشته‌هایی گفته می‌شود که در اکثر نواحی وجود نداشته ولی در چند ناحیه بومی  مجاور که به عنوان قطب بومی تلقی می‌شود، موجود است. (مثل: مهندسی شهرسازی، فیزیوتراپی، مدیریت دولتی)

 

رشته های کشوری : به رشته‌هایی گفته می‌شود که در اکثر قطب های بومی وجود نداشته و تنها در تعدادی از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ارائه می‌شود. (مثل: مهندسی پلیمر، بینایی سنجی، باستان شناسی)

 

نواحی بومی کشور: از مجموع چند استانی که در کنار هم هستن ناحیه بومی ایجاد میشه. براساس جدول زیر ناحیه و استان های تابعه هر داوطلب براساس بوم زندگی خود، مشخص شده است.

 

نواحی بومی کشور

 

دسته بندی قطب های بومی: از مجموع چند ناحیه، یک قطب بومی ایجاد میشود. در جدول زیر قطب داوطلب بر اساس بوم او مشخص شده است:

 

 

دسته بندی قطب های بومی

 

برای تعیین استان بومیتون توجه داشته باشید که ملاک های تعیین استان بومی به این صورت میباشد:

 

 

الف) درصورتی که محل اخذ مدرک تحصیلی 3 سال آخر دوره متوسطه (دبیرستان و یا هنرستان)

 

 برای داوطلبان نظام قدیم و محل اخذ مدرک پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان برای داوطلبان نظام جدید (منظور نظام 3-3-6 نیست ) در استان باشد، داوطلب بومی آن استان در نظر گرفته میشود.

 

ب) درصورتی که محل اخذ مدرک تحصیلی 3 سال آخر داوطلبی در یک استان نباشد ، استان محل تولد داوطلب بعنوان استان بومی وی در نظر گرفته می شود.

 

ج) داوطلبانی که 3سال آخر محل تحصیل را در خارج کشور گذرانیده اند، استان محل تولد ،

استان بومی اینگونه داوطلبان در نظر گرفته میشود.

 

د) داوطلبانی که 3 سال آخر محل تحصیل را در خارج کشور گذرانیده اند و همچنین استان محل تولدشون نیز خارج  از کشور بوده است، استان بومی اینگونه داوطلبان، استان تهران، خواهد بود.

 

توجه داشته باشید در رشته هایی که نوع گزینش آنها کشوری است ظرفیت هر کد رشته از نسبت تعداد شرکت کنندگان هریک از سهمیه های مناطق و خانواده شهدا به تعداد کل شرکت کنندگان هر گروه آزمایشی تعیین می شود. ولی در رشته هایی که نوع گزینش بومی )قطبی، ناحیه ای، استانی(  باشد حدود بیست درصد ظرفیت به داوطلبان آزاد و مابقی آن به نسبت تعداد شرکت کنندگان هریک از سهمیه های مناطق  و خانواده شهدا در بوم مربوطه )قطب، ناحیه، استان ( به تعداد کل شرکت کنندگان آن بوم در هر گروه آزمایشی است.

 

* به این علت که امکان تغییر در سهمیه های کنکور وجود داره برای اطلاع از سهمیه های کنکور حتماً به دفترچه راهنمای شماره 2 سال 99 مراجعه کنید.

 

خلاصه ی همه ی این توضیحات به زبون ساده به این صورت میشه که سعی کنید شهرهای اطراف و نزدیک خودتون را انتخاب کنیم یعنی همون شهرهایی که در استان و ناحیه و قطب شما قرار دارند و اینکه شانس قبولیت در شهر های کم امکانات بیشتره.

 

- انواع دوره ها و پذیرششون در کنکور به این صورت است:

 

روزانه: استاني يا ناحيه اي يا قطبي يا كشوري است كه در جدول رشته هاي تحصيلي هر يك از گروه هاي آزمايشي مشخص شده است.

نوبت دوم (شبانه): بومي استانی

پیام نور و غیرانتفاعی: بومی ناحیه ای

 

مجازي (الكترونيكي) ، پردیس خودگردان و ظرفيت مازاد هر سه ->گزینش کشوری

 

 

- ویژگی های این دوره ها به این صورت است:

 

دوره روزانه ( نوبت اول ) :
نحوه پذیرش به همون صورت که گفتیم، استانی، ناحیه ای، قطبی و کشوری است.

- تحصیل رایگان بوده و کلاس حضوری اجباری برگزار می‌شود.

- تغییر رشته بر اساس شرایط داخلی دانشگاه‌ها و تصمیمات کمیسیون هاست و در کل کار بسیار مشکلی است.

- خوابگاه و امکانات رفاهی دارد.

توجه داشته باشید در صورت قبولی در دوره روزانه و ثبت نام نکردن: از رشته های روزانه آزمون سراسری سال آینده محروم می‌شوید. (اگر ثبت نام کنید و بخواهید در کنکور سال بعد مجددا شرکت کنید باید تا 1 اسفند همون سال انصراف قطعی داده باشید.)

پس حتماً توجه داشته باشید که روزانه هایی رو انتخاب کنید که اگر قبول شدید حتماً بتونید برید.

دوره نوبت دوم (شبانه) :
نحوه پذیرش به صورت بومی استانی است..

- کلاس حضوری اجباری دارد. (زمان تشکیل کلاس توسط دانشگاه تعیین می‌شود.)

- شهریه هر نیم‌سال نزدیک به شهریه دانشگاه آزاد است.

- خوابگاه و امکانات رفاهی ندارد.

- انتقال به روزانه ممنوع است.

- عبارت (نوبت دوم) در مدرک ذکر می‌گردد. (ذکر عبارت نوبت دوم جهت نگرفتن شهریه تعهد خدمت در زمان فارغ التحصیلی است.)

- پس از دوره روزانه معتبرترین دوره است و اساتید این دوره از اساتید دوره روزانه هستند.
دوره غیرانتفاعی:
نحوه پذیرش به صورت: بومی ناحیه ای است.

- بر اساس واحد های درسی تعریف شده وزارت علوم (همانند دوره روزانه) کلاس حضوری اجباری دارد.

- شهریه هر نیم‌سال حدوداً کمتر از دانشگاه آزاد می‌باشد.

- انتقال فقط به غیرانتفاعی ممکن است.

- خوابگاه و امکانات رفاهی ندارد. (در برخی از دانشگاه‌ها خوابگاه خود گردان وجود دارد.)

- رشته‌های کاردانی در دوره‌های روزانه و شبانه ظرفیت بسیار کمی دارند و بیشتر ظرفیت در دوره‌های غیر انتفاعی است.

دوره پیام نور :
نحوه پذیرش به صورت، بومی ناحیه ای است.

- فقط شرکت در کلاس های عملی الزامی است.

- خوابگاه و امکانات رفاهی ندارد.

- حداکثر طول دوره تحصیلی 6 الی 10 سال است.

- هر داوطلب فقط مجاز به انتخاب کد رشته از مراکز یا بخشهای زیر پوشش مراکزی است که بومی آنها قید شده است.

- در برخی از واحد ها کلاسها به صورت کامل برگزار می‌شود.

در سال های اخیر بیشتر واحدهای دانشگاه پیام نور تهران کلاس حضوری برگزار می‌کنند.

- به‌دلیل خودخوان بودن دوره‌های پیام نور این دوره در خارج از کشور از اعتبار بالایی برخوردار است.


دوره مجازی (الکترونیکی) :
نحوه پذیرش به صورت کشوری میباشد.

- کلاسها اینترنتی و امتحانات کتبی در هر ترم برگزار می‌گردد.

- تحت نظر یک دانشگاه مستقل است.

- این دوره گزینش نیمه متمرکز ندارد.

- برخی کلاس ها به صورت آنلاین و حضور اجباری و برخی بدون نیاز به حضور آنلاین است و خودخوان است.

پردیس خودگردان - ظرفیت مازاد :
نحوه پذیرش به صورت کشوری میباشد.

1- شهریه بسیار بالایی دارد.

2- پذیرش دانشجو صرفا متمرکز می باشد.

تفاوت پردیس خودگردان با ظرفیت مازاد :

1) در مدرک تحصیلی پردیس خودگردان لفظ پردیس خودگردان قید می شود

اما در مدرک تحصیلی ظرفیت مازاد هیچ لفظی بنام ظرفیت مازاد و امثال اون قید نمی شود.

2) دانشجویان ظرفیت مازاد با دانشجویان روزانه معمولا باهم در یک کلاس درس میخوانند و اساتیدشان مشترک می باشد ولی در پردیس های خودگردان معمولاً اینگونه نیست.

 

نحوه انتقال از دوره های مختلف به یکدیگر :

 

نحوه انتقال از دوره های مختلف به یکدیگر

 

ترتيب ارزش مدارک دانشگاهی به این صورت است:

 

1- روزانه

2- شبانه- ظرفیت مازاد - پردیس خودگردان (برخی رشته‌ها)

3- آزاد- غیرانتفاعی (بر اساس دانشگاه و رشته)

4- دوره مجازی

5- پیام نور  (بر اساس دانشگاه و رشته)

ترتيب دانشگاه ها بر اساس ميزان شهريه :

1- ظرفیت مازاد _  پردیس خودگردان

2- دانشگاه آزاد

3- غیر انتفاعی

4-  شبانه(نوبت دوم)

5- مجازی

6- پیام نور

7- روزانه (رایگان)

- مورد بسیار مهم دیگه ای که زمان انتخاب رشته حتماً باید بهش توجه کنید اینه که هر کدوم از رشته های تحصیلی دارای زیر گروه های مختلف میباشند و باید انتخاب رشته رو با توجه به رتبه تون در زیرگروه هایی که نتیجه ی بهتری آوردید؛ انجام بدید.

رشته ی ریاضی دارای سه گروه زیر هست:

این 3 زیرگروه به اختصار به این صورت میباشند:

زیر گروه 1:

اکثر رشته های فنی مهندسی و کارشناسی های مشترک

زیر گروه 2:

رشته های شیمی، پلیمر،معدن، ایمنی ، مواد و نفت

زیر گروه3:

کاردانی ها

معرفی کامل زیرگروه های رشته ی ریاضی که داخل دفترچه وجود دارد:

 

زیرگروه های رشته ی ریاضی

 

رشته ی تجربی دارای پنج گروه زیر میباشد.

 

این 5 زیرگروه به اختصار به این صورت میباشند:

زیر گروه 1 :

پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی

 رشته های پیراپزشکی و توانبخشی

 تغذیه، علوم آزمایشگاهی، هوشبری، اتاق عمل، پروتز، صنایع غذایی

زیر گروه 2 :

داروسازی و کارشناسی شیمی

زیر گروه 3 :

زمین شناسی

زیر گروه 4 :

کارشناسی های مشترک مدیریت، الهیات، اقتصاد، حسابداری و فقه و حقوق

زیر گروه 5 :

مهندسی های تجربی و کاردانی ها

معرفی کامل زیر گروه های رشته تجربی در دفترچه آزمون:

 

زیرگروه های رشته ی تجربی

 

رشته ی انسانی دارای پنج گروه زیر میباشد.

 

این 5 زیرگروه به اختصار به این صورت میباشند:

زیر گروه 1 :

حقوق، ادبیات و زبان فارسی، الهیات و معارف اسلامی

زیر گروه 2 :

علوم اجتماعی و گرایشهای زیر مجموعه اش

زیر گروه 3 :

علوم اقتصادی و مدیریت ها و حسابداری

زیر گروه 4 :

علوم سیاسی و جغرافیا

زیر گروه 5 :

روانشناسی و گرایشهای زیر مجموعه اش

 

معرفی کامل زیرگروه های انسانی به این صورت میباشد:

 

زیرگروه های رشته ی انسانی

 

در آخر حواستون باشه که اگر شما رتبه ی لب مرز آوردید یعنی رتبه ای که خوب نیست ولی میشه با انتخاب رشته اصولی تا حدی امیدوار بود که قبولی رشته ی خوبی بیارید، استراتژی هایی که برای این رتبه باید به کار بگیرید به این صورت است:

 

 

1- انتخاب رشته های کم طرفدار در دانشگاهها و شهرهای پر طرفدار

2- انتخاب رشته های پر طرفدار در دانشگاهها و شهرهای کم طرفدار

3-  انتخاب رشته های کم طرفدار در دانشگاهها و شهرهای کم طرفدار.

 

ما فقط تبصره ها و ضابطه های مهمتر برای انتخاب رشته رو براتون گفتیم و اگر امکانش براتون وجود داشت خودتون انتخاب رشتتون رو انجام ندید، ما هم به صورت مجازی و هم حضوری برای انتخاب رشته در کنارتون هستیم. یادتون باشه آخرین و تاثیرگذار ترین قدم برای رسیدن شما به رشته و دانشگاه مورد علاقتون، انتخاب رشته ی اصولیه.

 

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب