ورود به آزمون
مطالعه برای امتحان نهایی یا برای کنکور  1399-3-7   5 دقیقه خواندن

مطالعه برای امتحان نهایی یا برای کنکور


اگر در این روز های نزدیک به امتحانات نهایی شما هم گیج شده اید و نمی دانید چطور باید مطالعات خود را برنامه ریزی کنید، نمی دانید اولویت با کنکور است یا امتحانات نهایی، این مقاله به شما کمک می کند تصمیم درستی بگیرید و با انرژی هر چه بیشتر هدفمند شروع به درس خواندن کنید.

 

شما در کدام دسته از دانش آموزان قرار دارید؟

 

  1. آیا شما هم فکر میکنید با مطالعه برای امتحانات نهایی از برنامه ریزی برای کنکور،عقب می مانید؟
  2. آیا فکر میکنید امتحان نهایی یک هدف است و باید بدون در نظر گرفتن کنکور برای آن تلاش کنید؟

 

در هر کدام از دسته های بالا که باشید در اشتباه هستید! باید به امتحانات نهایی به اندازه کافی اهمیت دهید زیرا علاوه بر اینکه معدل شما در این امتحانات 30 درصد در کنکور اثر مستقیم دارد، با تشریحی خواندن درس‌ها از اول، کتاب را یک بار دیگر دوره می کنید و برای مباحثی که در آن ها اشکال دارید یک بار دیگر وقت میگذارید و همچنین در بخش هایی که مسلط هستید به مرحله ی تثبیت در ذهن می رسید.

 

ایام امتحانات برخلاف تصور همه فرصت بسیار مناسبی برای رسیدن به موفقیت است و در واقع یک توفیق اجباری برای داوطلبان کنکور است.

 

با توجه به اینکه در دوران جمع بندی برای کنکور به سر می بریم و از آنجایی که نحوه ی ارزشیابی امتحانات بر خلاف کنکور به صورت تشریحی است، خواندن برای کنکور و خواندن برای امتحانات متفاوت است و همین موضوع باعث می شود دانش آموزان دچار سردرگمی عجیبی شوند.

 

یادتان باشد امتحانات نهایی نقطه عطفی در زندگی تحصیلی شماست و پلی میان تحصیل در مدرسه و ورود به دانشگاه می باشد. به همین دلیل، این امتحانات اهمیت ویژه ای دارند. دانش آموزان پایه دوازدهم در صورت موفقیت در امتحانات نهایی مدرک دیپلم خود را دریافت می کنند و از دبیرستان فارغ التحصیل می شوند. هم چنین، موفقیت در امتحانات نهایی به دلیل وجود شرط معدل، فاکتور مهمی برای موفقیت در کنکور می باشد.

 

 

شما جزو کدام گروه از دانش آموزان هستید؟ تا به امروز خوب درس خوانده اید یا نه؟

 

جزو هر گروهی که هستید آرامش خودتان را حفظ کنید. درست است که امتحان نهایی در پیش است ولی باید آن را مدیریت کرد آن هم مدیریت بحران!

طبق روال، برای شروع به انجام هر کاری، برنامه‌ریزی مهم‌تر از هر اقدام دیگری است. یک برنامه‌ی واقع بینانه، هدفمند و قابل اجرا تنظیم کنید و مو به موی به آن عمل کنید. ساعت مطالعه‌ی خود را با برنامه‌ریزی و به تدریج بالا ببرید؛ یک شبه قلندر نباشید!

 

  • امتحان نهایی از آن‌چه در برنامه‌ی امتحانی می‌بینید به شما نزدیک‌تر است!

 

سؤالات امتحان نهایی متعادل است، چون قرار است همه‌ی دانش‌آموزان کشور پاسخ دهند. امتحان نهایی اصلاً سخت نیست. سؤالات خارج از کتاب نیست و از همان مطالب کتاب درسی است. کافی است همه‌ی مطالب (حاشیه‌ها، زیر شکل‌ها، خود را بیازماییدها، نمودارها) را با دقت بخوانید و یاد بگیرید بعد هم چند سری سؤال امتحان نهایی سال‌های قبل را کار کنید.

محدوده‌ی نمرات امتحان نهایی 16 تا 17 است؛ چون اصولاً سبک سؤالات سال‌های گذشته را دارد و نمرات باقی‌مانده نصیب دانش‌آموزانی می‌شود که با دقت کتاب خود را مطالعه کرده و تمام تمرین‌ها و تست‌ها را دیده و حل کرده و با آن آشنا شده باشند.

 

  • مبادا از حل سؤالات امتحان نهایی غافل شوید (از شام شب هم برای شما واجب‌تر است).

 

 

شما باید از هم‌اکنون خود را برای امتحانات نهایی آماده کنید و در این‌جا چند توصیه‌ی کلیدی و بسیار مهم برای شما داریم که باید در این ایام به آنها توجه داشته باشید:

 

۱-همان طورکه برای موفقیت در کنکور برنامه‌ریزی دارید برای امتحانات نیز برنامه‌ریزی داشته باشید و به این موضوع توجه داشته باشید که برنامه‌ریزی مختص خودتان باشد.

 

۲-با انگیزه و با انرژی و پرتوان مطالعه‌ی خود را شروع کنید و از فرصت به دست آمده به نحو احسن استفاده کنید.

 

۳-مطالعه‌ی خود را با بازیابی شروع کنید (ابتدا یک امتحان نهایی را آزمایشی و با زمان آزمون بدهید).

 

۴- کتاب درسی را به دقت مطالعه کنید و تمام تمرین‌های کتاب درسی را حل کنید و سعی کنید بر مباحث کتاب درسی به صورت مفهومی و تشریحی مسلط شوید.

 

۵- مفهوم‌ها و نکات را به دقت بخوانید حتما زمانی را برای حل تمرینات تستی از مباحث و مطالب خوانده شده اختصاص دهید و به آن‌ها پاسخ دهید و حتی سعی کنید تست‌ها را به صورت تشریحی جواب دهید.

 

  • نکته: فراموش نکنید که هیچ‌گاه نباید قبل از تمرین تشریحی به سراغ تست بروید.

 

 

بعد از اینکه با توجه به نکاتی که در ادامه ذکر میکنیم یک بار درس را خواندید به سراغ امتحانات نهایی چند سال اخیر بروید برای خود زمان بگیرید و شروع به امتحان دادن کنید. سپس با توجه به کلید سؤالات اقدام به تصحیح برگه‌ی خود کنید. بعد از این‌که چند دوره سؤالات امتحانات نهایی سال‌های اخیر را حل کردید، با توجه به اشتباهاتی که در سؤالات کردید، اشکالات خود را در هر درس پیدا خواهید کرد؛ سپس شروع به خواندن مباحث مشکل‌دار خود در جزوه و کتاب درسی کنید.

 

همیشه باید به یاد داشت که هدف اصلی، کنکور است و تمرین تشریحی صرفاً برای نتیجه گرفتن در امتحانات نهایی بدون تست زدن کاری ناتمام است و نتیجه‌ی چندانی نخواهد داشت. یادتان نرود هم‌زمان با خواندن نمونه‌سوال‌های تشریحی، زمانی را نیز به تمرین تست اختصاص دهید و خودتان را برای هر دو آزمون آماده نگه دارید.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب